نفس در هوای تازه

آلودگی هوا ، مشکلی که فعالین حوزه ساختمان به دنبال راه حلی موثر برای آن می گردند.

کیفیت هوایی که هر روزه در آن نفس می کشیم تأثیر بسیار محسوسی بر سلامت و تندرستی ما دارد.در کشورهایی که از سوخت فسیلی در ابعاد گسترده استفاده می کنند، کنترل میزان آلایندگی هوا یکی از اصلی ترین دغدغه های انسانها می باشد.

. آلودگی هوا در ایران سالهاست در صدر نگرانی های جامعه قرار گرفته و عواقب ناگوار آن دامن گیر بسیاری از ایرانیان به خصوص در شهرهای بزرگ صنعتی و پایتخت کشور شده است و سالیانه بیست هزار ایرانی در اثر بیماری های مربوط به آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. کلان شهر تهران در این میان با جمعیت ساکن نزدیک به ده میلیون نفر و با احتساب جمعیت شهرهای اطراف که بسیاری به تهران مراجعه می کنند با بیش از پانزده میلیون نفر، از آلوده ترین شهرهای ایران و جهان به شمار می آید. محصور شدن تهران توسط کوه های اطراف باعث محبوس شدن دود حاصل از سوختهای فسیلی در تله پایتخت می باشد و هر ساله در فصول سرد به دلیل پدیده “وارونگی” یکی از بدترین نوع آلودگی هوا در این شهر تجربه می شود. پدیده وارونگی، لایه ای از هوای گرم بر سطح شهر ایجاد می کند که آلاینده های بیش از هشت میلیون خودرو و موتور سیکلت را در خود نگه می دارد.
علاوه بر تهران، کیفیت هوا در استان نفت خیز خوزستان و همچنین دیگر شهرهای کشور مانند مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، کرج و اراک نیز با استانداردهای جهانی و ملی فاصله بسیاری دارد. در مجموع حدود سی و پنج میلیون نفر از جمعیت کشورمان یعنی کمتر از نیمی از جمعیت کل کشور تحت تاثیر آلودگی هوا هستند. بر این اساس توجه لازم و اتخاذ روش های موثر برای بهبود کیفیت هوا و در نتیجه کاهش عواقب و خطرات ناشی از آن بسیار ضروری می نماید.

هوای پاکیزه بیرون و داخل ساختمان

سیاستگذاریهای کلان برای مقابله با آلودگی هوای شهری در حیطه فعالیت دولت ها و سازمان های زیست محیطی قرار دارد اما شهروندان و به خصوص دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز نیز به نوبه خود می توانند در این امر نقش موثری ایفا کنند. اکثر ما حدود %80 از زمان شبانه روز را در محیط های بسته داخل ساختمان به سر میبریم، بنابراین بهره مندی از هوای پاکیزه در فضاهای بسته به همان میزان اهمیت دارد که در محیط های باز. این واقعیت، معماران و سازندگان را برای پاسخگویی به نیاز حیاتی بهره مندی از محیطی که در هوای تازه آن بتوان به آسودگی نفس کشید، به تکاپو انداخته است. یعنی ساخت و طراحی ساختمان هایی که خود قابلیت تصفیه هوا داشته باشند در دستور کار قرار گرفته است. چگونگی تصفیه و نگه داشت هوای پاکیزه در داخل ساختمان در عین حفظ عناصر زیبایی شناختی موضوعی است که سازندگان شرکت کی پلاس برای پاسخ به آن به نوآوری پرداخته اند. در بیشتر ساختمان های تجاری و اداری، سقف ها و دیوارها، بزرگترین سطوح قابل دسترس را به خود اختصاص می دهند. بنابراین استفاده از این سطوح برای تصفیه هوا از طریق نصب پنل هاى تصفیه کننده هوا Cleaneo که تكنولوژی آن در اختیار شرکت کی پلاس قرار دارد، مورد توجه این گروه پیشرو در صنعت ساخت و ساز قرار گرفت. پنل هاى Cleaneo کی پلاس علاوه بر کاهش آلودگی هوا، آلودگى هاى صوتى در فضاى کار و زندگى را تقلیل می دهد.بر اساس آزمایشات صورت گرفته صفحات گچى محتوى زئولیت Cleaneo ، آلاینده های موجود در هوا از جمله دود سیگار، ترى تیلامین ،آمونیاک، فرمالدهیدها، بنزن، هیدروکربن هاى آروماتیک و هیدروکربن هاى کلر را کاهش میدهد. زئولیت هاى هیدراته با ساختار مولکولى سه بعدى خود از طریق واکنش یونی مانند یک سبد به غربالگرى، جذب و کاهش ذرات گاز، مایعات معلق، بوهای نامطبوع و آلاینده های هوا مى پردازد.

بهره مندی از هوای پاکیزه در دنیای امروزی که با رشد جمعیت انسانها بر پیچیدگی هایش افزوده می شود و چرخ های صنعت برای پاسخگویی به نیازهای جدید سریع تر از پیش جریان می یابد، دیگر موهبتی نیست که به راحتی بتوان از آن برخوردار شد. مواد شیمیایی سمی، گرد و غبار و سایر آلاینده های معلق در هوا سالانه جان سه میلیون نفر در دنیا را می گیرد و تا آنجا پیش می رود که در بعضى کشورها تعداد این قربانیان بیش از سوانح رانندگى گزارش می شود. در ایران نیز هر سال ده ها هزار نفر بر اثر آلودگى هوا جان خود را از دست مى دهند. هر قدر زندگی شهری و صنعتی پیچیده تر می شود، نیاز به نوآوری در صنعت از جمله صنعت ساخت و ساز به منظور بالا بردن کیفیت محصولات و مهار مشکلات امروزی بیشتر احساس می شود.دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز برای مقابله با آلودگی هوا و بهره مندی عموم از هوای سالم در محیط های بسته مسکونی، اداری و تجاری می توانند نقش مهمی ایفا کنند. شرکت کی پلاس برای حفظ و ارتقای کیفیت هوا در محیط های بسته ،پنل هاى تصفیه کننده Cleaneo را معرفی و عرضه کرده است که بکار گیری آن از سطح آلاینده های موجود در محیط می کاهد و تا حدود زیادی از عواقب ناگوار آلودگی هوا جلوگیری می کند.

منابع:
خبرگزاری سی ان ان: https://goo.gl/KmPeFP
وبسایت علمی- تخصصی فیزیک: https://goo.gl/UHuqDS
وبسایت اقتصاد آنلاین: https://goo.gl/rpg9Bh
وبسایت تابناک: https://goo.gl/WpmVsb
اقتصاد نیوز: https://goo.gl/EThNEB