سقف کاذب یکپارچه Kplus

معرفی و بررسی ویژگی ها و انواع سقف کاذب یکپارچه Kplus

سقف های کاذب یکپارچه Kplus ساختارهای سبکی هستند که به واسطه تولید صنعتی، دارای مشخصات فنی استاندارد بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های کاذب غیر استاندارد ساخته شده با رابیتس و گچ می باشند. این ساختار شامل زیرسازی فولادی سبک (متصل به سقف اصلی) بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چندلایه، به وسیله پیچ مخصوص بروی آنها نصب می شوند.

درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه و بدون درز حاصل می شود که دارای قابلیت رنگ آمیزی (بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و اجرای ماستیک) می باشد. فضای خالی پشت سقف کاذب، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر می سازد. از دیگر مزیت های سیستم سقف های کاذب Kplus میتوان به انعطاف معماری بالا و ساخت سقف های معلق تزئینی (دکوراتیو) و عدم نیاز به پیش بینی آویز (همانند سقفهای کاذب با مصالح بنایی) اشاره نمود.

انواع سقف های کاذب یکپارچه

ویرایش

سقف های کاذب D112a.ir، سقف کاذب با سازه گذاری دو طرفه ساختار این سقف شامل یک زیرسازی فولادی سبک با سازه گذاری در دو جهت (به صورت متعامد) بوده که پنلها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می شوند. با توجه به عملکرد بالای سقف کاذب D112a.ir، می توان از این نوع سقف کاذب در بسیاری از فضاها و در طرحهای تزئینی متنوع و زیبا استفاده نمود.

ویرایش

سقف کاذب با سازه گذاری یک طرفه، ساختار این سقف شامل یک زیرسازی فولادی سبک با سازه گذاری در یک جهت بوده که پنل ها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می شوند. زمانی که یک سقف کاذب با سرعت اجرایی بالا و حداقل مصالح و هزینه مد نظر باشد، سقف کاذب D112b.ir Kplus گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. به لحاظ اجرایی، توصیه میشود که از این نوع سقف کاذب با در نظر گرفتن شرایط زیر استفاده شود:

  • سطح سقف کاذب کمتر از ۵۰ مترمربع
  • دهانه سقف کاذب کمتر از ۴ متر
  • ارتفاع آویز گیری کمتر از ۵۰ سانتیمتر
  • سقف کاذب ساده و فاقد شکست

یک نمونه از کاربردهای این نوع سقف کاذب، در سقفهای تیرچه بلوک با بلوکهای پلی استایرنی در واحدهای مسکونی است، که ارتفاع آویز در آن معمولا کم بوده و سقف کاذب در یک سطح محدود و فاقد شکست اجرا میشود.

 
ویرایش

سقف های کاذب D112a.ir، سقف کاذب با سازه گذاری دو طرفه ساختار این سقف شامل یک زیرسازی فولادی سبک با سازه گذاری در دو جهت (به صورت متعامد) بوده که پنلها در یک یا دو لایه بر روی آن نصب می شوند. با توجه به عملکرد بالای سقف کاذب D112a.ir، می توان از این نوع سقف کاذب در بسیاری از فضاها و در طرحهای تزئینی متنوع و زیبا استفاده نمود.

ویرایش

سقف کاذب خود ایستای D131.ir در زیرسازی این ساختار از سازه های استاد تک و دوتایی استفاده می شود. برای پوشش کاری می توان از پنل های با ضخامت ۱۲/۵ ، ۱۸ و ۲۸۱۲ / ۵ میلیمتر استفاده نمود و به کارگیری لایه عایق با وزن حداکثر ۵ کیلوگرم بر مترمربع مجاز می باشد. این ساختار دارای انواع مختلفی بوده و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل حجم تاسیسات و یا عدم اطمینان از استحکام سقف اصلی (سازهای)، امکان آویزگیری از آن سقف وجود نداشته باشد.

ویرایش

سقف زیر سقف خود ایستا این نوع سقف ترکیبی از یک سقف خود ایستا D131.ir به عنوان اساس کار (سقف زیرین) و سقف دومی که مجددا می تواند از نوع یکپارچه یا مشبک باشد، تشکیل شده است. معمولا زمانیکه به دلیل حجم تاسیسات پشت سقف امکان اجرای سقف یکپارچه وجود نداشته باشد و نیز الزاماتی نظیر مقاومت در برابر حریق، عایق صوتی بالا و یا طرح های دکوراتیو تواما در یک سقف وجود داشته باشد، پیشنهاد می گردد از ساختار سقف زیر سقف خود ایستا استفاده شود.

مزایای سقف کاذب یکپارچه Kplus

سرعت اجرایی بالا

اجرای سریع و آسان زیرسازی و صفحات، عوامل مهم در سرعت بالای اجرای این ساختار بوده، به طوری که با حداقل نیروی انسانی می توان در کمترین زمان ممکن سطوح وسیعی را پوشش داد. همچنین، سقف های کاذب یکپارچه Kplus دارای قابلیت رنگ آمیزی، بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و یا لایه پوششی بوده که سرعت اجرای بالا و در نتیجه کاهش مدت زمان اجرای پروژه در بازگشت سریع سرمایه بسیار موثر خواهد بود.

انعطاف معماری بالا

این ساختار از نظر معماری بسیار منعطف بوده و در ساخت سقف های معلق تزیینی (دکوراتیو) کاربرد ویژه دارد. بدون شک، خصوصیت اخیر مهمترین مزیت سقف کاذب یکپارچه Kplus، به ویژه در کشوری با معماری غنی همچون ایران به شمار می رود. این ساختار دارای قابلیت پذیرش انواع اشکال، شکست ها و طرح های تزئینی بوده که حتی در مرحله بهره برداری از بنا نیز قابل اجرا می باشند.

دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح

با توجه به بهره گیری از اجزای استاندارد و انجام آزمایشات در این نوع ساختارها، کمیت های مرتبط با فیزیک ساختمان (مانند عملکرد صوتی، عملکرد حرارتی و مقاومت در برابر آتش) از طریق مدارک فنی شرکت Kplus در دسترس می باشد. به علاوه، برای دستیابی به کمیت های خاص، ساختارهای ویژه قابل طراحی می باشند. این ویژگی اجازه می دهد که طراحان و سازندگان، معیارهای فنی مورد نظر خود را در طراحی و اجرای بنا پیاده سازی نموده و با انتخاب ساختار مورد نظر، کمیت هایی نظیر عبور حرارت و صوت و مقاومت در برابر حریق را تحت کنترل در آورند (امکانی که غالبا برای ساختارهای بنایی وجود ندارد).

ایمن در برابر زلزله

محاسبات نشان می دهد که سقف کاذب یکپارچه Kplus به خوبی در برابر شتاب هایی به بزرگی ۰.۵g از خود مقاومت و پایداری نشان می دهند. این در حالی است که شتاب مبنای طرح در زلزله خیزترین نقاط ایران حداکثر ۰.۳۵g است. مهمترین عوامل در مقاومت این ساختار در برابر زلزله، سبکی وزن آن و بهره گیری از اتصالات و مهارهای استاندارد و مستحکم می باشد. وزن این نوع سقف ها بسیار کم بوده به طوری که این مقدار برای ساختار تک لایه با پنل ۱۲.۵ میلیمتری کمتر از ۱۵ کیلوگرم بر متر مربع می باشد.(با احتساب وزن زیر سازی). برای اطلاعات بیشتر به دفترچه “بهسازی لرزه ای ساختمان با Kplus ” مراجعه شود.

اجرای آسان

اجرای ساختارهای خشک تا حدی آسان است که در بسیاری از کشورهای دنیا، افراد معمولی، اجزای ساختار را از فروشگاه های تجهیزات ساختمانی خریداری نموده و با مطالعه دستورالعمل های مربوطه و با استفاده از ابزار ساده نسبت به اجرای آن اقدام می نمایند.

دقت بالا در اجرا

در صورت استفاده از تایل های پیش رنگ شده و یا تایل های روکش دار، عملیات رنگ آمیزی به طور کامل حذف شده و بدین ترتیب زمان اجرای کار کاهش خواهد یافت.

عدم نیاز به پیش بینی آویز

در سقف کاذب های معمولی، قبل از اجرای سقف نیاز به پیش بینی آویز وجود دارد، ولی در سقف کاذب های Kplus آویز گیری جزء خود ساختار بوده و پس از اتمام کارهای سازه ای و تاسیساتی، به راحتی قابل اجرا است